Yeni Teşvik sistemimizde eğitim sektörü öncelikli yatırımlar kapsamına alınmıştır. Okul öncesi eğitim hizmetleri (kreş dahil),ilköğretim hizmetleri, Ortaokul eğitim hizmetleri, Lise eğitim hizmetleri, Özürlüler için ilk ve orta öğretim hizmetleri, Teknik ve mesleki ortaöğretim hizmetleri, Üniversite ve yükseköğretim eğitim hizmetleri başta olmak üzere en az 5. bölge seviyesi bölgesel yatırım teşviklerinden yararlanabilmektedirler.

Teşvik kapsamında eğitim sektörüne yönelik olarak yapılacak yatırımlar, komple yeni okul yatırımları, Öğrenci kapasitesini artırmaya yönelik yapılacak yatırımlar, Okul teçhizat modernizasyona yönelik olarak yapılacak yatırım faaliyetleri, okul ek binaları, konferans salonları, yemekhane, spor tesisleri vb. üniteler şeklinde değerlendirmek mümkündür.

Yeni teşvik sistemi 15/6/2012 tarih 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 19/06/2012 de resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ayrıca Yeni teşvik sistemi 27/1/2014 tarih 2014/6058 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 31/12/2014 tarihine kadar uzatılmıştır. 31/12/2014 tarihine kadar yatırım teşvik almış ve öngörülen yatırımın en az %10 u tamamlanmış yatırımlara çok önemli teşvik avantajları getirilmiştir.

Eğitim Yatırım Teşviklerindeki bölgesel teşvikleri alabilmek için 1-2 bölgelerde asgari 1.milyon,3-4-5-6 bölgelerde asgari 500 bin yatırım taahhüdü gerekmektedir.

Yatırım faaliyetleri kapsamı içerisinde okul ve ek ünitelerin yapılması inşaat maliyetleri, Okul bakım onarım maliyetleri, Okul teçhizatlarının alınması veya yenilenmesi maliyetleri yatırım maliyetleri içerisinde değerlendirilir.

Yatırım teşvik kapsamında Yatırım yeri olmayan yatırımcılara devlet arsa veya arazilerinden yatırım yeri de tahsis edilebilmektedir. Eğitim sektörüne yönelik olarak verilen yatırım teşvikler aşağıda açıklanmıştır.

BÖLGESEL TEŞVİK UYGULAMALARINDA SAĞLANAN EĞİTİM SEKTÖRÜ DESTEK UNSURLARI
Öncelikli Yatırımlar Kapsamında Eğitim Sektörüne

Yönelik Verilen

 Destek Unsurları

EĞİTİM SEKTÖRÜ YATIRIM  BÖLGELERİ
5.BÖLGE(Adana Adıyaman Afyonkarahisar Aksaray Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bartın Bayburt Bilecik Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hatay Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mersin Muğla Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Yalova Yozgat Zonguldak)                6.BÖLGE (Ağrı Ardahan Batman Bingöl Bitlis Diyarbakır Hakkari Iğdır Kars Mardin Muş Siirt Şanlıurfa Şırnak Van)
KDV İstisnası VAR VAR
Gümrük Vergisi Muafiyeti VAR VAR
Vergi İndirimi Yatırıma Katkı Oranı (%) 40 50
Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği Destek Süresi 7 yıl 10 yıl
Yatırım Yeri Tahsisi VAR VAR
Faiz Desteği İç Kredi 5 Puan 7 Puan
Döviz / Dövize Endeksli Kredi 2 Puan 2 Puan
Sigorta Primi Desteği YOK 10 yıl
Gelir Vergisi Stopajı Desteği YOK 10 yıl

Sonuç; Türkiye’ eğitim sektörünün Öncelikli yatırımlar kapsamına alınması nedeni ile okul yatırımına yönelik yatırımların yeni yatırım teşvik sisteminden yararlanmalarını önermekteyiz. Özellikle özel dershanelerin kapatılması nedeni ile zorunlu konsept değişikliğine gitmeleri sonucu okul eğitimine yönelik faaliyetlere dönüşmeden önce yatırım teşvik almaları avantajlı olacaktır. özel eğitim kurumları başta olmak üzere diğer eğitim kurumlarının yatırım planlarını yapmadan önce yatırım teşvik sisteminden yararlanmaları durumunda yatırım maliyetleri azalacaktır. Başta yatırım yeri tahsisi olmak üzere finansman desteği, sigorta ve vergi muafiyetlerinin sağlandığı paket yatırım teşvikleri Türkiye’ deki eğitim sektörü yatırımlarını cazip kılmaktadır.